Tiyatro Gülgeç çocuk oyunlarında kukla sanatını aktif olarak değerlendirmeyi hedeflerken, yaşam ve tiyatro yolculuğundaki birikimini altı çizilmiş bir samimiyetle seyircisine aktarmayı, kukla-oyuncu, kukla-seyirci ve kukla-kuklacı ilişkisinde yeni yollar aramayı amaçlar.

 

 

 

 

 

Bihter Gülgeç Saka (oyuncu-yazar)

 

1982 Yılında Edremit’ te doğan Bihter Gülgeç Saka 2004 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro/Oyunculuk bölümünden mezun oldu. 2004-2007 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrolarında sözleşmeli olarak  Altın kız, Çiçeğim Solmasın ve Çayhane oyunlarında oynadı. Aynı yıllarada NTV kanalında dublaj yaptı. 2007 yılında TRT Çocuk kanalının ‘’Bizim Mahalle’’ isimli programında kukla sanatıyla buluştu ve 2014 yılına kadar TRT bünyesinde Hızlı ile Nazlı, Namnam, Mimocan Heryerde, Çık Dışarıya Oynayalım isimli programlarda kuklacılık yaptı.2013 yılında Tiyatro Yeniden’in bünyesine dahil olarak Benim Güzel Pabuçlarım, Uçmak istiyorum, Küçük Prens, Her Şey Elimizde, Aburcuburistan, Alaaddinin Sihirli Lambası isimli çocuk oyunları ile Çalinti Düşler ve Şah Mat Bir Hayat isimli gençlik oyunlarında rol aldı.  2015 yılında tiyatrodaki yolculuğunda kuklacılığa daha fazla yönelmeye karar vererek eşi Emre Saka ile birlikte bir kukla tiyatrosu olan Tiyatro Gülgeç’i kurdu. 2015 yılında Sivas Devlet Tiyatrosunda ‘’Bremen Mızıkacıları’’ isimli oyunun kukla koçluğunu yaptı. Tiyatro Gülgeç bünyesinde halen oynanmakta olan; “Bir Çocuk Masalı Turunç’un Bahçesi” ve provaları devam eden “Bir Doğa Masalı Yaşayan Kitap” oyunlarını yazdı ve  aynı oyunlarda oyunculuk ve kuklacılık yapmaya devam etmektedir.

Emre Saka (oyuncu-yönetmen)

 

1983 yılında Diyarbakır’ da doğdu. 2010 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun olan Emre Saka, tiyatroya profesyonel olarak 1999 yılında Sanat İşliği Tiyatrosunda başladı. 2003 yılında Tiyatro Yeniden bünyesine dâhil olan Saka, Tiyatro Yeniden ile birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır.  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ile ortak yürütülen madde bağımlılığını konu alan “Çalıntı Düşler” adlı oyun 4 yıl süresince binlerce genç tarafından izlenmiştir. Odamdan Dışarıya Açılan Pencere, Powered By Shakespeare, Kafatası, Kafes, Tüccar kentin Melekleri, Töre, Bütün Oğullarım, Ada, Hamlet Fragmanlar, Çalıntı Düşler gibi büyük Oyunlarının yanı sıra Benim Güzel Pabuçlarım, Herşey Elimizde, Gökyüzü Hepimizin, Aburcuburistan gibi çocuk oyunlarında da yer almıştır. Bir takım kurum ve kuruluşlarda Drama eğitiminin yanı sıra konservatuara da öğrenci hazırlamıştır. Eşi Bihter Gülgeç Saka ile birlikte 2015 yılında bir Kukla tiyatrosu olan Tiyatro Gülgeç’ i kurmuştur.  İlk olarak ‘’Turunç’un Bahçesi’’ İsimli kuklalı müzikli çocuk oyununu yönetmiştir. Hala devam eden oyunda oyuncu ve kukla sanatçısı olarak yer almıştır

 Bunların yanında bazı dizi ve sinema projelerinde de yer almıştır:

SİNEMA

*2011 Mavi Ring Sinema Filmi Yönetmen: Ömer Leventoğlu

*2011 Öz Hakiki Karakol sinema filmi Yönetmen: İbrahim Güler ve Erdal Bektaş

*2010 Dürbünümde 1001 İstanbul ( Avrupa Kültür Başkenti Projesi ) Proje Sorumlusu: Işıl Özgentürk

*2008 Büyük Oyun  Sinema Filmi – Yöneten: Atıl İNANÇ - TFT Yapım

*2008 Düğüm Sinema filmi – YAZAN-Yöneten: Uygar ASAN

*2006 Kabuk Sinema Filmi – Yazan-Yöneten: Uygar ASAN